LinTerm

forum dyskusyjne użytkowników wyjątkowej polskiej dystrybucji linuksa


#1 2007-01-15 21:46:52

Kamil Pawelak

amarok / incarnatus / Mr.Raggahashish

Skąd: Elbląg
Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 89
Punktów :   
WWW

instalator wersji livecd

witam! za niedługo rozpocznę pracę nad tworzeniem instalatora dla LinTerm ... chciałbym poznać Wasze propozycje i uwagi na temat mojej nastepującej koncepcji :

etapy instalacji:

1. fdisk i podział na partycje ręcznie lub automatycznie (wybór punktów montowania, systemu plików, etc etc)
2. skopiowanie na partcje / zawartości livecd
3. instalacja guba lub lilo w mbr lub na określonej partycji
4. dodawanie userów i wpisanie hasła administratora
5. wstępna konfiguracja sprzętu i systemu

coś jeszcze by się przydało Waszym zdaniem ???


http://images4.fotosik.pl/295/baea2c131b6b27f5.png

Offline

 

#2 2007-01-16 00:35:43

Artanis

boy hotelowy

Zarejestrowany: 2007-01-16
Posty: 22
Punktów :   

Re: instalator wersji livecd

Przede wszystkim jestem za bootowalnym livecd. Coś jak w slackware, że dostajesz shella, mieszasz co tam chcesz w systemie, a potem odpalasz setup i startuje instalator.
Pozwoli to na jakieś niestandardowe konfiguracje preinstalacyjne, instalację spod innego linuksa, a nawet może posłużyć jako rescuecd w razie spaprania czegoś

Ad2. masz na myśli, że instalacja polegała by na kopiowaniu na żywca zawartości livecd, bez możliwości wyboru pakietów ?
Tak czy inaczej proponowałbym taką konstrukcję, że instalator rozpakuje na / jakiegoś tar'a z podstawowymi rzeczami jak kernel, mc, grub i menadżer pakietów, a potem jako kolejny z punktów instalatora wyskoczyło by okienko menadżera z zapytaniem czy chcesz doinstalować jakieś pakiety (coś jak w Debianie ). Na zasadzie, że nawet jak nie doinstaluje nic, to system będzie w stanie się rebootować i dać możliwość doinstalowania czegokolwiek później

Dalej jest ok, ale chciałbym jeszcze zaznaczyć do czego dążę. Instalator instalatorem, jak ktoś leniwy/wygodny to ok, ale mnie strasznie przypadło do gustu stawianie Gentoo bez jakiegokolwiek instalatora. Daje to maksymalną kontrolę nad systemem, a mechanika jak przedstawiłem powyżej pozwalała by skorzystać z instalatora, lub też dowolny (a nawet wszystkie) z tych elementów wykonać po swojemu, co pozwoli na niestandardowe ustawienia o jakich się twórcom nie śniło (np w locie podmienię sobie kernel na taki z obsługą reiser4 bo bardzo fajnie mi działa, a standardowo raczej nie prędko znajdzie się w jajku )

Offline

 

#3 2007-01-16 11:39:55

Kamil Pawelak

amarok / incarnatus / Mr.Raggahashish

Skąd: Elbląg
Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 89
Punktów :   
WWW

Re: instalator wersji livecd

co do systemu z gentoo rozumiem i zanotowałem, ale raczej będę nad tym myślał od wersji 2.0 nanuuk a zbadam możliwość, czy da się wybierać pakiety do instalacji z livecd, czy nie


http://images4.fotosik.pl/295/baea2c131b6b27f5.png

Offline

 

#4 2007-01-24 11:00:40

thid

kadet

Zarejestrowany: 2007-01-24
Posty: 1
Punktów :   

Re: instalator wersji livecd

może zamiast fdisk dać cfdisk? Cfdisk jest o niebo łatwiejszy ^_^ Dobrym rozwiązaniem byłoby dać oba programy.

Offline

 

#5 2007-01-24 11:06:51

Kamil Pawelak

amarok / incarnatus / Mr.Raggahashish

Skąd: Elbląg
Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 89
Punktów :   
WWW

Re: instalator wersji livecd

przyjęte i zapisane


http://images4.fotosik.pl/295/baea2c131b6b27f5.png

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zal.pun.pl www.poradnik-margonem.pun.pl www.wilczasforahg.pun.pl www.hatelove.pun.pl www.wowbravehearts.pun.pl